Czuję więc jestem – czy mszyce potrafią czuć na odległość?

Tutoring w ramach Programu Centrum Tutorów Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska 2017/2018

 

Tutor: dr Mariusz Kanturski

Student: Philip Ciaramella

 

Efektem współpracy był poster Morphology and sensilla of selected aphid species the subfamily Thelaxinae (Hemiptera: Aphididae) przedstawiony na międzynarodowej konferencji naukowej „8th European Hemiptera Congress”. Na podstawie przeprowadzonych badań zostanie też przygotowany artykuł naukowy, który ma zostać złożony do publikacji w czasopiśmie „Zoologischer Anzeiger”.

 

poster

 

poster „Morphology and sensilla of selected aphid species the subfamily Thelaxinae (Hemiptera: Aphididae)”

 

 

 

 

 

Tutor o przebiegu współpracy:

Philip to student, który jeszcze podczas zajęć kursowych dał poznać się jako osoba zafascynowana zagadnieniami związanymi z zoologią. Ucieszyłem się, kiedy mogliśmy się spotkać i zacząć współpracować w ramach tego nowego na naszym wydziale projektu.
Ze względu na moje zainteresowania naukowe jak i otwarcie mojego podopiecznego bardzo szybko znaleźliśmy ciekawy temat, który okazał się bardzo owocny w swoich wynikach. Udało nam się przedstawić morfologię oraz rozmieszczenie sensilli czułkowych bardzo ciekawych i słabo poznanych mszyc z podrodziny Thelaxinae przy pomocy skaningowej mikroskopii elektronowej (SEM). Wyniki naszego cyklu tutorskiego mieliśmy okazję zaprezentować podczas 8 Europejskiego Kongresu Hemiptera na który przybyło wielu uczestników z ośrodków naukowych w Europie i na świecie.

 

 

Działanie zrealizowane w ramach programu Tutoring dla najlepszych studentów Uniwersytetu Śląskiego w ramach dotacji projakościowej MNiSW za olimpijczyków i najlepszych maturzystów przyjętych na studia w roku 2016/2017.