dr Bożena Nowak

dr Bożena Nowak

Foto: z archiwum własnego

 

Zarówno w pracy jak i w życiu codziennym jestem absolutnym fanem serii „jak to działa?”. Zatem, jak przystało na prawdziwego biochemika, wciąż szukam odpowiedzi na pytanie jak działają żywe organizmy i tak naprawdę – po co? Najbardziej fascynujące w biologii jest to, że nawet gdy wydaje mi się, że znam już odpowiedź na pytanie, to pojawiają się w świecie naukowym nowe przesłanki, które obalają, z pozoru już ugruntowane, teorie. Wraz z bakteriami, roślinami, zwierzętami czy człowiekiem jako maszynami biochemicznymi, ewoluuje także myśl, postrzeganie świata, chęć znalezienia własnego ja oraz sposób jego wyrażania. Heraklit z Efezu ujął to zgrabnie, że „jedyną stałą rzeczą w życiu jest zmiana”. I chciałabym aby właśnie ona – zmiana – była myślą przewodnią warsztatów tutorskich.

W kręgu moich najbliższych zainteresowań zawodowych znajdują się polimery i tworzywa – zarówno sztuczne jak i naturalne – oraz mechanizmy ich biodegradacji. W ostatnich latach obserwuje się, zakrojoną na szeroką skalę, nagonkę na tzw. plastiki, które po wykorzystaniu często uważane są już za odpad. Dlaczego? Bo wpadliśmy w pułapkę myślenia jednostronnego. Gdy czegoś nie znamy, próbujemy zaszufladkować tą rzecz, na siłę wcisnąć ją do znanych nam ramek – a rzeczywistość może okazać się bardziej fascynująca, tylko trzeba chcieć ją odkryć.

Czy to oznacza, że dyskutuję tylko o tworzywach i ich biodegradacji? Oczywiście, że nie! Jeżeli masz jakiś pomysł związany z biotechnologią, nie zgadzasz się z tym co właśnie przeczytałeś, usłyszałeś lub obejrzałeś i masz ochotę i odwagę przedyskutować swoje przemyślenia i zaprezentować je w formie prezentacji, infografiki lub artykułu naukowego to serdecznie zapraszam. Dokładny temat i zakres tutorialu zostanie ustalony w trakcie pierwszych rozmów.

 

Kontakt

bozena.d.nowak@us.edu.pl

Katedra Biotechnologii

Wydział Biologii i Ochrony Środowiska

ul. Jagiellońska 28, pok. C-151

tel. 32 2009462