prof. dr hab. Maria Augustyniak certyfikat I

prof. dr hab. Maria Augustyniak

Foto: Zbigniew Kuc

Jedna z moich byłych magistrantek, po swojej obronie, podarowała mi kwiaty oraz kartkę z podziękowaniami i cytatem:

„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”.

Ta myśl, zaczerpnięta z przemówienia Jana Pawła II, zwłaszcza jej druga część, jest jednym z najważniejszych drogowskazów w moim życiu. Lubię się dzielić. Dzielenie się daje mi prawdziwą radość, satysfakcję i spełnienie. Nauczanie to wspaniała forma dzielenia się. Śmiem twierdzić – najlepsza. Spotkanie z młodym, mądrym człowiekiem napełnia mnie energią, radością i nowymi pomysłami na życie. Dlatego lubię uczyć, czyli dzielić się tą mądrością jaką zdobyłam od innych. Tutoring to wyjątkowa okazja do dzielenia się, tak dla nauczyciela jak i dla ucznia.

Jako tutor jestem gotowa rozmawiać na niemal każdy temat wpisujący się w zakres nauk przyrodniczych. Z racji swojej specjalizacji najchętniej podejmuję tematy związane z funkcjonowaniem organizmu ludzkiego i zwierzęcego, oraz poszukiwaniem przejawów przystosowań do ciągle zmieniającego się środowiska. Szczególnie pasjonują mnie zagadnienia wpływu czynników antropogenicznych na kondycję zwierząt i populacji. W ostatnich latach zajmuję się nanocząstkami. Chętnie rozmawiam o ich unikalnych właściwościach, zastosowaniach (w tym biomedycznych), lecz przede wszystkim, o niebezpieczeństwach związanych z wprowadzeniem tych cząstek materii, o rozmiarach nano, do środowiska. W swoich pracach poruszam kwestie wpływu stresu środowiskowego i mechanizmów jego oddziaływania na organizmy na różnych poziomach – począwszy od populacji, a na molekułach kończąc.

Prywatnie pasjonuję się turystyką i etnologią. Lubię ruch, zwłaszcza jazdę rowerową i długie piesze wycieczki. Wypoczywam w ogrodzie, w towarzystwie dwóch psów i kota.

maria.augustyniak@us.edu.pl

Katedra Fizjologii Zwierząt i Ekotoksykologii